تیم سپاهان طوفان زرد اصفهان

سازمان ورزش های اصفهان

تیم سپاهان طوفان زرد اصفهان

۱۰۲ بازديد
باشگاه فولاد مبارکه اصفهان در سال 1322در شهر اصفهان پایه گزاری شد.این باشگاه یکی از پر افتخار ترین باشگاه های اصفهان و ایران است که در کارنامه درخشان خود قهرمانی های متعدی را جای داده است.
             

سپاهان پر افتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر ایران با چهار مقام قهرمانی در دوره‌های دوم، نهم، دهم و یازدهم است و اولین تیم ایرانی است که به فینال لیگ قهرمانان آسیا و تنها تیمی است که به جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۷ میلادی راه یافت. این تیم پرافتخارترین تیم دههٔ ۱۳۸۰ فوتبال ایران و اولین و تنها باشگاهی است که توانست در فصل ۹۱-۹۰ برای دومین بار از عنوان قهرمانی خود در لیگ برتر دفاع کند و برای سومین سال متوالی قهرمان شود. سپاهان با این سه قهرمانی تنها تیمی است که توانسته در تاریخ لیگ‌های فوتبال ایران سه بار متوالی قهرمان شود.

سپاهان در ایران به عنوان باشگاهی با مدیریت با ثبات، ساختار مناسب٬ منظم و اصولی شناخته شده است و با قهرمانی در فصل ۸۲-۸۱ به عنوان اولین قهرمان غیر تهرانی در تاریخ لیگ‌های فوتبال ایران به سلطهٔ بی‌چون و چرای دو تیم استقلال و پرسپولیس پایان داد و به پرچمدار فوتبال ایران تبدیل شد. 
           این تیم در گذشته بازی‌های خود را در ورزشگاه تختی اصفهان (باغ همایون سابق) و ورزشگاه ۲۲ بهمن اصفهان برگزار می‌کرد. ورزشگاه نقش جهان که ساخت آن از سال ۱۳۷۴ آغاز شده بود، فاز اول آن در سال ۱۳۸۱ به بهره‌برداری رسید و سپاهان در این ورزشگاه قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی را نیز تجربه کرد.در سال ۱۳۸۶ ورزشگاه نقش جهان جهت ساخت فاز دوم تعطیل شد.سپاهان از سال ۱۳۸۶ تا سال ۱۳۹۵ در ورزشگاه فولادشهر که ورزشگاه اختصاصی باشگاه فوتبال ذوب‌آهن اصفهان می‌باشد، مسابقات خانگی‌اش را برگزار می‌کرد. سپاهان بازی رفت فینال لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۰۷ را در ورزشگاه فولادشهر به انجام رساند.

این باشگاه همواره نمادهایی مانند «گل آفتابگردان» داشته‌است.

آخرین کاراکتر و نمادی که به‌طور رسمی توسط باشگاه معرفی شد، «شیر زرد» است.

شیر در فرهنگ ملی و اسلامی ایرانیان نماد قدرت، عزت و صلابت جاویدان است.

باشگاه سپاهان نیز در مرداد ۱۳۸۹ اعلام کرد به یمن داشتن ورزشکاران و مجموعه‌ای که این ویژگی‌های بزرگ را به کرات نشان داده‌اند، رسماً شیر را به عنوان کاراکتر خود معرفی کرده‌است
  

نشان‌واره، آرم یا لوگوی سپاهان در طول تاریخ این باشگاه دست‌خوش تغییراتی شده‌است. اولین نشان‌واره این باشگاه، در زمانیکه با نام شاهین اصفهان فعالیت می‌کرد، مشابه نشان‌واره باشگاه شاهین تهران نیز بوده‌است. آخرین نشان‌واره این باشگاه در بهمن ۱۳۸۵ در اوایل نیم فصل دوم لیگ برتر ۸۶–۱۳۸۵ جایگزین نشان‌واره قبلی شد و تا به اکنون بر روی پیراهن این تیم نقش بسته‌است. در این نشان‌واره، هر سه رنگ اصلی باشگاه (زرد، سیاه و سفید) به کار برده شده‌است.
باشگاه فوتبال سپاهان اصفهان با کسب ۵ قهرمانی در دوره‌های دوم، نهم، دهم، یازدهم و چهاردهم لیگ برتر، دومین تیم پرافتخار در مسابقات لیگ برتر فوتبال ایران به شمار می‌آید.سپاهان اولین تیمی در تاریخ لیگ‌های فوتبال ایران می‌باشد که موفق شده سه دورهٔ متوالی به مقام قهرمانی دست پیدا کند.این سه قهرمانی متوالی سپاهان در لیگ برتر به «هتریک قهرمانی» معروف شد. سپاهان اولین تیمی بوده‌است که موفق شده دو دورهٔ متوالی قهرمان جام حذفی فوتبال ایران شود.سپاهان همچنین ۴ مقام قهرمانی در مسابقات جام حذفی فوتبال ایران نیز کسب کرده‌است. این تیم با قهرمانی در جام حذفی در سال ۱۳۹۲ موفق شد با سه قهرمانی متوالی در لیگ برتر و یک قهرمانی در جام حذفی برای چهارمین سال متوالی جام کسب کند.سپاهان اولین تیم ایرانی است که توانست به فینال مسابقات لیگ قهرمانان آسیا برسد و تنها تیمی از ایران است که به مسابقات جام باشگاه‌های جهان در سال ۲۰۰۷ میلادی راه یافته‌است.این تیم همچنین پرافتخارترین باشگاه فوتبال کشور در دههٔ ۱۳۸۰ محسوب می‌شود.

دیگر افتخارات

اهداء جام قهرمانی دائمی مسابقات فوتبال لیگ برتر به لحاظ ثبت رکورد سه دوره قهرمانی در این مسابقات
انتخاب تیم فوتبال سپاهان به‌عنوان برترین تیم ایرانی در دههٔ اول قرن ۲۱ از دید فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال
ثبت رکورد سه دوره قهرمانی متوالی مسابقات لیگ برتر فوتبال کشور (فصل‌های ۸۹–۱۳۸۸، ۹۰–۱۳۸۹ و ۹۱–۱۳۹۰)
ثبت رکورد چهار سال کسب جام پیاپی (سه قهرمانی متوالی لیگ برتر و یک قهرمانی جام حذفی)
راهیابی به مسابقات جام باشگاه‌های جهان به‌عنوان نخستین تیم ایرانی در تاریخ فوتبال کشور، سال ۲۰۰۷
رتبهٔ ۵۵ برترین باشگاه‌های فوتبال جهان و رتبهٔ اول آسیا در رده‌بندی فدراسیون بین‌المللی تاریخ و آمار فوتبال، سال ۱۳۸۶
پرافتخارترین باشگاه فوتبال کشور در دههٔ ۱۳۸۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.